đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.54
Original: $1.81
-70%Vishay VSMY5940X01 Infrared Emitter 940 nm 60 ° 0805 13 mW/Sr 5 ns—
$1.81
$0.54The Story
This is a Infrared Emitter, 940 nm, 60 ?, 0805, 13 mW/Sr, 5 ns, 5 ns product from VISHAY with the model number VSMY5940X01
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Peak Wavelength | 940nm |
| Angle of Half Intensity | 60? |
| Diode Case Style | 0805 |
| Radiant Intensity (Ie) | 13mW/Sr |
| Rise Time | 5ns |
| Fall Time tf | 5ns |
| Forward Current If(AV) | 100mA |
| Forward Voltage VF Max | 1.9V |
| Operating Temperature Min | -40?C |
| Operating Temperature Max | 110?C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
| Product Range | SurfLight Series |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VSMY5940X01 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
This is a Infrared Emitter, 940 nm, 60 ?, 0805, 13 mW/Sr, 5 ns, 5 ns product from VISHAY with the model number VSMY5940X01
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product details
| Peak Wavelength | 940nm |
| Angle of Half Intensity | 60? |
| Diode Case Style | 0805 |
| Radiant Intensity (Ie) | 13mW/Sr |
| Rise Time | 5ns |
| Fall Time tf | 5ns |
| Forward Current If(AV) | 100mA |
| Forward Voltage VF Max | 1.9V |
| Operating Temperature Min | -40?C |
| Operating Temperature Max | 110?C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q101 |
| Product Range | SurfLight Series |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VSMY5940X01 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
