Original: $11.74
-70%$11.74
$3.52The Story
Product details
| Forward Voltage VF Max | 1.3V |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 600V |
| Forward Current If(AV) | 40A |
| Packaging | Each |
| Product Range | VS-40 Series |
| Diode Module Configuration | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VS-40HF60 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Forward Voltage VF Max | 1.3V |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 600V |
| Forward Current If(AV) | 40A |
| Packaging | Each |
| Product Range | VS-40 Series |
| Diode Module Configuration | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VS-40HF60 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











