
Original: $2.99
-70%$2.99
$0.90The Story
- Up to 2m for presence sensing
- Low supply current
- Shielding against EMI
- Visible light is suppressed by IR filter
- Insensitive to supply voltage ripple and noise
Applications
Consumer Electronics, Sensing & Instrumentation, Security
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Directivity | 50� |
| Carrier Frequency | 38kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 700�A |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Transmission Range | 25m |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSSP6038TT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Up to 2m for presence sensing
- Low supply current
- Shielding against EMI
- Visible light is suppressed by IR filter
- Insensitive to supply voltage ripple and noise
Applications
Consumer Electronics, Sensing & Instrumentation, Security
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Directivity | 50� |
| Carrier Frequency | 38kHz |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 700�A |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Transmission Range | 25m |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSSP6038TT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
