đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.39
Original: $1.30
-70%VISHAY TSOP2236 Infrared Receiver, Remote Control, 36 kHz, 45m, 45 °, 2.5 V, 5.5 V, 950 µA—
$1.30
$0.39The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Directivity | 45° |
| Carrier Frequency | 36kHz |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 950µA |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Transmission Range | 45m |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSOP2236 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Directivity | 45° |
| Carrier Frequency | 36kHz |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 950µA |
| Supply Voltage Min | 2.5V |
| Transmission Range | 45m |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSOP2236 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










