![VISHAY TP3E106K050C0300AS Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 10 µF, 50 V, TP3 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/vishay-tp3e106k050c0300as-surface-mount-tantalum-capacitor-tantamount-reg-10-micro-f-50-v-tp3-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
Original: $3.80
-70%$3.80
$1.14The Story
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | TP3 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TP3E106K050C0300AS |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | TP3 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 0.3ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TP3E106K050C0300AS |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











