đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.46
Original: $1.54
-70%Vishay SIS472BDN-T1-GE3 Mosfet Transistor N Channel 38.3 A 30 V 0.006 ohm 10 2.4—
$1.54
$0.46The Story
This is a MOSFET Transistor, N Channel, 38.3 A, 30 V, 0.006 ohm, 10 V, 2.4 V product from VISHAY with the model number SIS472BDN-T1-GE3
Product details
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 38.3A |
| Drain Source Voltage Vds | 30V |
| On Resistance Rds(on) | 0.006ohm |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Threshold Voltage Vgs | 2.4V |
| Power Dissipation Pd | 19.8W |
| Transistor Case Style | PowerPAK 1212 |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | TrenchFET Gen IV Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | SIS472BDN-T1-GE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a MOSFET Transistor, N Channel, 38.3 A, 30 V, 0.006 ohm, 10 V, 2.4 V product from VISHAY with the model number SIS472BDN-T1-GE3
Product details
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 38.3A |
| Drain Source Voltage Vds | 30V |
| On Resistance Rds(on) | 0.006ohm |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Threshold Voltage Vgs | 2.4V |
| Power Dissipation Pd | 19.8W |
| Transistor Case Style | PowerPAK 1212 |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | TrenchFET Gen IV Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | SIS472BDN-T1-GE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










