Original: $8.43
-70%$8.43
$2.53The Story
- Dynamic dV/dt rating
- Repetitive avalanche rated
- Easy to parallel
- Simple drive requirement
- Isolated central mounting hole
Applications
Power Management
Product details
| Power Dissipation Pd | 150W |
| Operating Temperature Max | 150�C |
| Continuous Drain Current Id | 20A |
| Transistor Polarity | N Channel |
| No. of Pins | 3Pins |
| Threshold Voltage Vgs | 4V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Drain Source Voltage Vds | 200V |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Transistor Case Style | TO-247AC |
| On Resistance Rds(on) | 0.18ohm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | IRFP240PBF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Dynamic dV/dt rating
- Repetitive avalanche rated
- Easy to parallel
- Simple drive requirement
- Isolated central mounting hole
Applications
Power Management
Product details
| Power Dissipation Pd | 150W |
| Operating Temperature Max | 150�C |
| Continuous Drain Current Id | 20A |
| Transistor Polarity | N Channel |
| No. of Pins | 3Pins |
| Threshold Voltage Vgs | 4V |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Drain Source Voltage Vds | 200V |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 10V |
| Transistor Case Style | TO-247AC |
| On Resistance Rds(on) | 0.18ohm |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | IRFP240PBF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




















