đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.43
Original: $1.44
-70%VISHAY F472K75Y5RN83K0R Ceramic Disc & Plate Capacitor, F Series, 4700 pF, ± 10%, Y5R, 1 kV, Radial Leaded—
$1.44
$0.43The Story
Product details
| Operating Temperature Min | -30°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | F Series |
| Capacitance | 4700pF |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | Y5R |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | F472K75Y5RN83K0R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -30°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 1kV |
| Product Range | F Series |
| Capacitance | 4700pF |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Dielectric Characteristic | Y5R |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | F472K75Y5RN83K0R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










