🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$1.59
Original: $5.31
-70%VISHAY BFC237321335 Film Capacitor, 3.3 µF, 100 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series—
$5.31
$1.59The Story
This is a Film Capacitor, 3.3 µF, 100 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series product from VISHAY with the model number BFC237321335
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating V DC | 100V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Product Range | MKT373 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 3.3µF |
| Lead Spacing | 22.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BFC237321335 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Film Capacitor, 3.3 µF, 100 V, PET (Polyester), ± 10%, MKT373 Series product from VISHAY with the model number BFC237321335
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating V DC | 100V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Product Range | MKT373 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 3.3µF |
| Lead Spacing | 22.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BFC237321335 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











