![Vishay BC04208408DXXAJ SMD Multilayer Ceramic Capacitor 25 V 0402 [1005 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/vishay-bc04208408dxxaj-smd-multilayer-ceramic-capacitor-25-v-0402-1005-metric-1.jpg)
Original: $1.51
-70%$1.51
$0.45The Story
Product details
| Capacitance | - |
| Voltage(DC) | 25V |
| Capacitor Case / Package | 0402 [1005 Metric] |
| Capacitance Tolerance | - |
| Dielectric Characteristic | - |
| Product Range | - |
| Product Length | 1mm |
| Product Width | 0.5mm |
| Capacitor Terminals | SMD |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Qualification | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BC04208408DXXAJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Capacitance | - |
| Voltage(DC) | 25V |
| Capacitor Case / Package | 0402 [1005 Metric] |
| Capacitance Tolerance | - |
| Dielectric Characteristic | - |
| Product Range | - |
| Product Length | 1mm |
| Product Width | 0.5mm |
| Capacitor Terminals | SMD |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Qualification | - |
| MSL | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BC04208408DXXAJ |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











