đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$37.92
Original: $126.39
-70%VISHAY 715C40KTD10 Ceramic Disc & Plate Capacitor, 1000 pF, 40 kV, 715C Series, ± 20%, Screw, N4700—
$126.39
$37.92The Story
This is a Ceramic Disc & Plate Capacitor, 1000 pF, 40 kV, 715C Series, ± 20%, Screw, N4700 product from VISHAY with the model number 715C40KTD10
Product details
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 40kV |
| Product Range | 715C Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Dielectric Characteristic | N4700 |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -30°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 715C40KTD10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Ceramic Disc & Plate Capacitor, 1000 pF, 40 kV, 715C Series, ± 20%, Screw, N4700 product from VISHAY with the model number 715C40KTD10
Product details
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage Rating | 40kV |
| Product Range | 715C Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Screw |
| Dielectric Characteristic | N4700 |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -30°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 715C40KTD10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











