🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![VISHAY 595D107X9025R2T Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 100 µF, 25 V, 595D Series, ± 10%, 2824 [7260 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/vishay-595d107x9025r2t-surface-mount-tantalum-capacitor-tantamount-reg-100-micro-f-25-v-595d-series-plusmn-10-2824-7260-metric-1.jpg)
$3.65
Original: $12.16
-70%VISHAY 595D107X9025R2T Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 100 µF, 25 V, 595D Series, ± 10%, 2824 [7260 Metric]—
$12.16
$3.65The Story
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 100 µF, 25 V, 595D Series, ± 10%, 2824 [7260 Metric] product from VISHAY with the model number 595D107X9025R2T
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | 595D Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2824 [7260 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 0.2ohm |
| Manufacturer Size Code | R |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 595D107X9025R2T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 100 µF, 25 V, 595D Series, ± 10%, 2824 [7260 Metric] product from VISHAY with the model number 595D107X9025R2T
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | 595D Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2824 [7260 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| ESR | 0.2ohm |
| Manufacturer Size Code | R |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 595D107X9025R2T |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











