🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
![VISHAY 293D225X9050D2TE3 Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 2.2 µF, 50 V, 293D Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotishq.shop/images/product/vishay-293d225x9050d2te3-surface-mount-tantalum-capacitor-tantamount-reg-2-2-micro-f-50-v-293d-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
$0.59
Original: $1.97
-70%VISHAY 293D225X9050D2TE3 Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 2.2 µF, 50 V, 293D Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]—
$1.97
$0.59The Story
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 2.2 µF, 50 V, 293D Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from VISHAY with the model number 293D225X9050D2TE3
Product details
| Capacitance | 2.2µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | 293D Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 2.1ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 293D225X9050D2TE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, TANTAMOUNT®, 2.2 µF, 50 V, 293D Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric] product from VISHAY with the model number 293D225X9050D2TE3
Product details
| Capacitance | 2.2µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | 293D Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 2.1ohm |
| Manufacturer Size Code | D |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 293D225X9050D2TE3 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











