
Original: $6.31
-70%$6.31
$1.89The Story
- Plastic: Mylar (diaphragm)
- Functionally at cold according to EN 60068-2-1/EN 50155
- Metal basket
- UV-resistant
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 83dBA |
| External Diameter - Imperial | 1.969" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 250Hz |
| Frequency Response Max | 10kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | 400Hz |
| Speaker Mounting | Bare Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 17mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 0.669" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | K50-8OHM |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Plastic: Mylar (diaphragm)
- Functionally at cold according to EN 60068-2-1/EN 50155
- Metal basket
- UV-resistant
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | 50mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 83dBA |
| External Diameter - Imperial | 1.969" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 250Hz |
| Frequency Response Max | 10kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | 400Hz |
| Speaker Mounting | Bare Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 17mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 0.669" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | K50-8OHM |
| Quantity | Each |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




















