đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$10.58
Visaton K 15 S 8 OHM K OHM Speaker Miniature 0.25 W ohm 800 Hz to 20 kHz Bare Mount—
$10.58
The Story
This is a K 15 S, 8 OHM Speaker , Miniature, 0.25 W, 8 ohm, 800 Hz to 20 kHz, Bare Mount product from VISATON with the model number K 15 S, 8 OHM
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | 15mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 250mW |
| Sound Level SPL | 70dB |
| External Diameter - Imperial | 0.591" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 800Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | 1kHz |
| Speaker Mounting | Bare Mount |
| Power Rating Max | 500mW |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 4mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 0.158" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | K 15 S, 8 OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This is a K 15 S, 8 OHM Speaker , Miniature, 0.25 W, 8 ohm, 800 Hz to 20 kHz, Bare Mount product from VISATON with the model number K 15 S, 8 OHM
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | 15mm |
| External Width - Metric | - |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 250mW |
| Sound Level SPL | 70dB |
| External Diameter - Imperial | 0.591" |
| External Width - Imperial | - |
| Frequency Response Min | 800Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round |
| Resonant Frequency | 1kHz |
| Speaker Mounting | Bare Mount |
| Power Rating Max | 500mW |
| External Length - Metric | - |
| External Depth - Metric | 4mm |
| External Length - Imperial | - |
| External Depth - Imperial | 0.158" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | K 15 S, 8 OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












