
Original: $700.38
-70%$700.38
$210.11The Story
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Overview
Inspired by the legend of Argus, a mythical giant with all-seeing sight, the Laowa 33mm f/0.95 CF APO Lens for Nikon Z-mount camera bodies from Venus Optics is a magnificent f/0.95 standard-length lens for APS-C-format cameras. The ultra-fast aperture is well suited for low light photography, astrophotography, shallow depth of field portraits, and narrative videography. The apochromatic design incorporates one extra-low dispersion element, one aspherical element, and three ultra-high refraction elements to achieve sharp, clear images with minimal chromatic aberration across the frame.
For video applications, this dynamic manual focus lens has long focus throw and low focus breathing for fine focus control, plus a stepless aperture ring for smooth exposure transitions.
- APO Apochromatic Optical Design
- Internal Focusing
- Stepless aperture ring
- Low Focus Breathing
- One extra-low dispersion element, one aspherical element, three ultra-high refraction elements
- 14 elements in 9 groups
- Nine aperture blades for excellent bokeh
In the Box
- Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Lens for Nikon Z
- Lens Hood
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 3-Year Warranty
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Specs
| Focal Length | 33mm (35mm Equivalent Focal Length: 49.5mm) |
| Maximum Aperture | f/0.95 |
| Minimum Aperture | f/11 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 46.2° |
| Minimum Focus Distance | 13.8" / 35Â cm |
| Optical Design | 14 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 62 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.8 x 3.3" / 71.5 x 83 mm |
| Weight | 20.8Â oz / 590Â g |
| Package Weight | 2.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.2 x 5.1 x 4.8" |
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Overview
Inspired by the legend of Argus, a mythical giant with all-seeing sight, the Laowa 33mm f/0.95 CF APO Lens for Nikon Z-mount camera bodies from Venus Optics is a magnificent f/0.95 standard-length lens for APS-C-format cameras. The ultra-fast aperture is well suited for low light photography, astrophotography, shallow depth of field portraits, and narrative videography. The apochromatic design incorporates one extra-low dispersion element, one aspherical element, and three ultra-high refraction elements to achieve sharp, clear images with minimal chromatic aberration across the frame.
For video applications, this dynamic manual focus lens has long focus throw and low focus breathing for fine focus control, plus a stepless aperture ring for smooth exposure transitions.
- APO Apochromatic Optical Design
- Internal Focusing
- Stepless aperture ring
- Low Focus Breathing
- One extra-low dispersion element, one aspherical element, three ultra-high refraction elements
- 14 elements in 9 groups
- Nine aperture blades for excellent bokeh
In the Box
- Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Lens for Nikon Z
- Lens Hood
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 3-Year Warranty
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Specs
| Focal Length | 33mm (35mm Equivalent Focal Length: 49.5mm) |
| Maximum Aperture | f/0.95 |
| Minimum Aperture | f/11 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 46.2° |
| Minimum Focus Distance | 13.8" / 35Â cm |
| Optical Design | 14 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 62 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.8 x 3.3" / 71.5 x 83 mm |
| Weight | 20.8Â oz / 590Â g |
| Package Weight | 2.45 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.2 x 5.1 x 4.8" |
Venus Optics Laowa Argus 33mm f/0.95 CF APO Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























