
Original: $784.37
-70%$784.37
$235.31The Story
Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro ... Overview
- 1Description
- 2Close-Up Shooting with 2x Maximum Magnification
- 3Apochromatic Optics
- 4Compact and Portable Design
Super compact and super close focusing, the Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro APO, from Venus Optics, is a short-tele prime offering an impressive 2:1 reproduction ratio for high-magnification macro shooting. Beyond close-focusing, high-magnification performance, this Leica L-mount lens is also distinguished by its sleek and lightweight design and its ability to focus to infinity, making it a versatile choice for walk-around use and portrait subjects, as well.
- Compared to conventional macro lenses, this lens has an especially sleek and lightweight design.
- Modest f/5.6 maximum aperture contributes to the sleek form factor.
- Designed for full-frame Leica L-mount mirrorless cameras, this lens is also suitable for DX-format cameras and provides a 127.5mm-equivalent focal length.
- Manual focus operation is benefitted by an internal focusing design that maintains the overall lens length during operation for easier positioning at close-range.
In the Box
- Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro APO Lens (Leica L)
- Front and Rear Lens Caps
- Lens Hood
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Close-Up Shooting with 2x Maximum Magnification
- Apochromatic Optics
- Compact and Portable Design
Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro ... Specs
| Focal Length | 85mm |
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 28.55° |
| Minimum Focus Distance | 6.4" / 16.3Â cm |
| Maximum Magnification | 2x |
| Macro Reproduction Ratio | 2:1 |
| Optical Design | 13 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.1 x 3.2" / 53 x 81 mm |
| Package Weight | 1.315 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 4.4 x 4.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro ... Overview
- 1Description
- 2Close-Up Shooting with 2x Maximum Magnification
- 3Apochromatic Optics
- 4Compact and Portable Design
Super compact and super close focusing, the Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro APO, from Venus Optics, is a short-tele prime offering an impressive 2:1 reproduction ratio for high-magnification macro shooting. Beyond close-focusing, high-magnification performance, this Leica L-mount lens is also distinguished by its sleek and lightweight design and its ability to focus to infinity, making it a versatile choice for walk-around use and portrait subjects, as well.
- Compared to conventional macro lenses, this lens has an especially sleek and lightweight design.
- Modest f/5.6 maximum aperture contributes to the sleek form factor.
- Designed for full-frame Leica L-mount mirrorless cameras, this lens is also suitable for DX-format cameras and provides a 127.5mm-equivalent focal length.
- Manual focus operation is benefitted by an internal focusing design that maintains the overall lens length during operation for easier positioning at close-range.
In the Box
- Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro APO Lens (Leica L)
- Front and Rear Lens Caps
- Lens Hood
- Limited 3-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Close-Up Shooting with 2x Maximum Magnification
- Apochromatic Optics
- Compact and Portable Design
Venus Optics Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro ... Specs
| Focal Length | 85mm |
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 28.55° |
| Minimum Focus Distance | 6.4" / 16.3Â cm |
| Maximum Magnification | 2x |
| Macro Reproduction Ratio | 2:1 |
| Optical Design | 13 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.1 x 3.2" / 53 x 81 mm |
| Package Weight | 1.315 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 4.4 x 4.1" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























