
Original: $700.38
-70%$700.38
$210.11The Story
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Overview
Dedicated to extreme close-up imaging, the Leica L-mount Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro from Venus Optics is a specialized macro lens for photographing subjects at magnifications greater than life-size. Operating within a 2.5:1 to 5:1 range, this lens has a minimum focus distance of just 6.8" at the 5:1 magnification along with a comfortable 1.6" working distance. This range is benefitted by the wide-angle focal length, too, in order to achieve greater depth of field compared to long focal length macro lenses. Complementing the close-up capabilities, the optical design incorporates one extra-low dispersion element to reduce color fringing and chromatic aberrations for a high degree of clarity. Additionally, distinguishing itself from other macro lenses, this 25mm f/2.8 is characterized by its notably sleek and lightweight design for easier handling and more room to work with artificial lighting.
In the Box
- Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro Lens for Leica L
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 3-Year Warranty
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Specs
| Focal Length | 25mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 6.81" / 17.3Â cm |
| Maximum Magnification | 5x |
| Macro Reproduction Ratio | 5:1 |
| Optical Design | 8 Elements in 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 2.56 x 3.23" / 65 x 82 mm |
| Weight | 14.11Â oz / 400Â g |
| Package Weight | 1.805 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.2 x 4.8 x 4.4" |
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Overview
Dedicated to extreme close-up imaging, the Leica L-mount Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro from Venus Optics is a specialized macro lens for photographing subjects at magnifications greater than life-size. Operating within a 2.5:1 to 5:1 range, this lens has a minimum focus distance of just 6.8" at the 5:1 magnification along with a comfortable 1.6" working distance. This range is benefitted by the wide-angle focal length, too, in order to achieve greater depth of field compared to long focal length macro lenses. Complementing the close-up capabilities, the optical design incorporates one extra-low dispersion element to reduce color fringing and chromatic aberrations for a high degree of clarity. Additionally, distinguishing itself from other macro lenses, this 25mm f/2.8 is characterized by its notably sleek and lightweight design for easier handling and more room to work with artificial lighting.
In the Box
- Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro Lens for Leica L
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 3-Year Warranty
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Specs
| Focal Length | 25mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Leica L |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Minimum Focus Distance | 6.81" / 17.3Â cm |
| Maximum Magnification | 5x |
| Macro Reproduction Ratio | 5:1 |
| Optical Design | 8 Elements in 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 2.56 x 3.23" / 65 x 82 mm |
| Weight | 14.11Â oz / 400Â g |
| Package Weight | 1.805 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.2 x 4.8 x 4.4" |
Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 Ultra Macro Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























