
Original: $873.45
-70%$873.45
$262.04The Story
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Overview
- 1Description
- 2Low-Dispersion and Aspherical Elements
- 3Zero-D Optics
- 4Close Focusing Distance
- 5Aperture Coupling
- 65 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
- 7Calibration System
Providing a compact form factor with an ultra-wide field of view, the Nikon F-mount Laowa 14mm f/4 Zero-D Lens from Venus Optics is a stylish prime lens with distinctly low distortion to suit interior, architecture, astrophotography, nature, and landscape applications. The broad 114° angle of view is aided by an advanced optical design, which includes aspherical and extra-low dispersion elements, to realize well-corrected, sharp, and color-accurate imagery. The lens has a manual focus design and permits working with subjects as close as 5.7" away and its petal-shaped hood helps to block stray light from causing unwanted lens flare. Additionally, the lens's focusing scale is adjustable for users to fine tune its working distance according to the deviation of the flange range of their own cameras.
Low-Dispersion and Aspherical Elements
Zero-D Optics
Close Focusing Distance
Aperture Coupling
5 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
Calibration System
In the Box
- Venus Optics Laowa 14mm f/4 Zero-D Lens for Nikon F
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 3-Year Warranty
- Description
- Low-Dispersion and Aspherical Elements
- Zero-D Optics
- Close Focusing Distance
- Aperture Coupling
- 5 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
- Calibration System
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Specs
| Focal Length | 14mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 114° |
| Minimum Focus Distance | 5.7" / 14.5Â cm |
| Maximum Magnification | 0.3x |
| Optical Design | 13 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 5 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.9 x 3" / 72.5 x 75 mm |
| Weight | 12.7Â oz / 360Â g |
| Package Weight | 1.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.7 x 4.5 x 4.4" |
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Overview
- 1Description
- 2Low-Dispersion and Aspherical Elements
- 3Zero-D Optics
- 4Close Focusing Distance
- 5Aperture Coupling
- 65 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
- 7Calibration System
Providing a compact form factor with an ultra-wide field of view, the Nikon F-mount Laowa 14mm f/4 Zero-D Lens from Venus Optics is a stylish prime lens with distinctly low distortion to suit interior, architecture, astrophotography, nature, and landscape applications. The broad 114° angle of view is aided by an advanced optical design, which includes aspherical and extra-low dispersion elements, to realize well-corrected, sharp, and color-accurate imagery. The lens has a manual focus design and permits working with subjects as close as 5.7" away and its petal-shaped hood helps to block stray light from causing unwanted lens flare. Additionally, the lens's focusing scale is adjustable for users to fine tune its working distance according to the deviation of the flange range of their own cameras.
Low-Dispersion and Aspherical Elements
Zero-D Optics
Close Focusing Distance
Aperture Coupling
5 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
Calibration System
In the Box
- Venus Optics Laowa 14mm f/4 Zero-D Lens for Nikon F
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 3-Year Warranty
- Description
- Low-Dispersion and Aspherical Elements
- Zero-D Optics
- Close Focusing Distance
- Aperture Coupling
- 5 Aperture Blades and 10 Point Sun Stars
- Calibration System
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Specs
| Focal Length | 14mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 114° |
| Minimum Focus Distance | 5.7" / 14.5Â cm |
| Maximum Magnification | 0.3x |
| Optical Design | 13 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 5 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.9 x 3" / 72.5 x 75 mm |
| Weight | 12.7Â oz / 360Â g |
| Package Weight | 1.7 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.7 x 4.5 x 4.4" |
Venus Optics Laowa 14mm F/4 Zero-D DSLR Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























