
Original: $8.31
-70%$8.31
$2.49The Story
- 12VDC, 180mA, 11500rpmĀ DC motor
- Operating voltage range from 6V to 14V
- Maximum current is 0.18A at no load
Product details
| DC Motor Type | Brushed |
| Supply Voltage VDC | 12V |
| Rotational Speed Max | 8768rpm |
| Torque Max | 62.5g-cm |
| Power Rating | 5.662W |
| Motor Size | 27.9mm |
| External Length | 32.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VELLEMAN |
| Part Number | MOT3N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 12VDC, 180mA, 11500rpmĀ DC motor
- Operating voltage range from 6V to 14V
- Maximum current is 0.18A at no load
Product details
| DC Motor Type | Brushed |
| Supply Voltage VDC | 12V |
| Rotational Speed Max | 8768rpm |
| Torque Max | 62.5g-cm |
| Power Rating | 5.662W |
| Motor Size | 27.9mm |
| External Length | 32.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VELLEMAN |
| Part Number | MOT3N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











