Original: $616.66
-70%$616.66
$185.00The Story
- Zoom/Focus/Iris Control
- For Panasonic Cameras w/Dual Ports
- HVX, HMC, HPX & DVX Cameras
The Varizoom Rock-DVX & VZ-PFI Studio Setup combines the remote zoom rocker of the Rock-DVX with the focus and iris controls of the VZ-PFI, giving you a finer degree of control over your Panasonic camcorder. Utilizing the dual ports on HVX, HMC, DVX, and small DV Sized HPX cameras, these two devices attach to your tripod handle and bring precision, range, and variable speed to your camerawork, for a broadcast-like feel.
Note: VZ-PFI not compatible with AG-DVX100, AG-DVX100A, AG-DVC30, AG-DVC60, AG-DVC80 camcorders
| Material | ABS |
| Cord Length | 40" (101.6cm) |
| Maximum Diameter | Clamp: 1.25" (3.2cm) |
| Width | 2" (2.5cm) |
| Length | Rock-DVX: 2.75" (7cm) VZ-PFI: 1.75" (4.4cm) |
| Weight | Rock-DVX: 4 oz (113.4g) VZ-PFI: 3.2 oz (90.7g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 6.2 x 4.4" |
- RockDVX Zoom Control
- VZPFI Focus/Iris Controller
- 2-Year Parts & Labor Warranty
Description
- Zoom/Focus/Iris Control
- For Panasonic Cameras w/Dual Ports
- HVX, HMC, HPX & DVX Cameras
The Varizoom Rock-DVX & VZ-PFI Studio Setup combines the remote zoom rocker of the Rock-DVX with the focus and iris controls of the VZ-PFI, giving you a finer degree of control over your Panasonic camcorder. Utilizing the dual ports on HVX, HMC, DVX, and small DV Sized HPX cameras, these two devices attach to your tripod handle and bring precision, range, and variable speed to your camerawork, for a broadcast-like feel.
Note: VZ-PFI not compatible with AG-DVX100, AG-DVX100A, AG-DVC30, AG-DVC60, AG-DVC80 camcorders
| Material | ABS |
| Cord Length | 40" (101.6cm) |
| Maximum Diameter | Clamp: 1.25" (3.2cm) |
| Width | 2" (2.5cm) |
| Length | Rock-DVX: 2.75" (7cm) VZ-PFI: 1.75" (4.4cm) |
| Weight | Rock-DVX: 4 oz (113.4g) VZ-PFI: 3.2 oz (90.7g) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.1 x 6.2 x 4.4" |
- RockDVX Zoom Control
- VZPFI Focus/Iris Controller
- 2-Year Parts & Labor Warranty


















