Original: $89.89
-70%$89.89
$26.97The Story
Urth UV Filter Plus+ Overview
This 49mm UV Lens Filter (Plus+) from Urth cuts ultraviolet light to sharpen images while protecting lenses from scratches, oil, knocks, and water. By cutting UV light's blue haze, the UV Plus+ filter improve sharpness and clarity in photographs, but doesn't affect camera settings, which means it can be left on a lens at all times. UV light's blue haze softens details and image quality, especially on hazy days. This UV Plus+ filter cuts out 99.6% of ultraviolet light for sharper details.
Made from industry-leading German B270 Schott optical glass, which is coated with a 30-layer nano-coating for improved sharpness and added protection. The coating also resists water, oil, and abrasions for long life and easy cleaning.
Urth UV Filter Plus+ Specs
| Filter Type | UV |
| Filter Factor | 1x (0-Stop) |
| Circular Size | 49 mm Rear Filter Thread |
| Rotating | No |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 49 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Magnalium |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.16 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.4 x 3.9 x 0.9" |
Urth UV Filter Plus+ Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Urth UV Filter Plus+ Overview
This 49mm UV Lens Filter (Plus+) from Urth cuts ultraviolet light to sharpen images while protecting lenses from scratches, oil, knocks, and water. By cutting UV light's blue haze, the UV Plus+ filter improve sharpness and clarity in photographs, but doesn't affect camera settings, which means it can be left on a lens at all times. UV light's blue haze softens details and image quality, especially on hazy days. This UV Plus+ filter cuts out 99.6% of ultraviolet light for sharper details.
Made from industry-leading German B270 Schott optical glass, which is coated with a 30-layer nano-coating for improved sharpness and added protection. The coating also resists water, oil, and abrasions for long life and easy cleaning.
Urth UV Filter Plus+ Specs
| Filter Type | UV |
| Filter Factor | 1x (0-Stop) |
| Circular Size | 49 mm Rear Filter Thread |
| Rotating | No |
| Front Accessory Thread / Bayonet | 49 mm |
| Coatings | Multi-Coating, Resistance Coating |
| Physical Features | Slim |
| Filter Material | Glass |
| Ring Material | Magnalium |
| Knurling | Top |
| Package Weight | 0.16 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.4 x 3.9 x 0.9" |
Urth UV Filter Plus+ Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
























