
Original: $181.50
-70%$181.50
$54.45The Story
Ultimate Support PRO-X-T Overview
- 1Description
- 2Locking Tripod Base
- 3Quarter Turn Clutch
- 4Strong Materials
- 5Die-Cast Tripod Base
The black Pro-X-T Pro Series Extreme Standard Height Mic Stand from Ultimate Support features a locking mechanism that allows you to fold the tripod legs upward for quick and easy storage. The base is sturdy, secure, and built with die-cast aluminum legs combined with a powder-coated finish.
Additionally, the shaft's 1" diameter steel tubing is adjustable from 39.25 to 68.125" in height and is designed with a mic clutch that takes a quarter turn to adjust. The Pro-X-T Pro Series Extreme Standard Height Mic Stand is built with a 5/8" mounting thread and is offered as 20 times stronger than standard stands.
- Description
- Locking Tripod Base
- Quarter Turn Clutch
- Strong Materials
- Die-Cast Tripod Base
Ultimate Support PRO-X-T Specs
| Height | 39.25 to 68.125" / 99.70 to 173.04 cm |
| Collapsed Size | 39.25" / 99.70 cm |
| Column Diameter | 1" / 2.54 cm |
| Base Type | Tripod |
| Base Dimensions | 26 x 26" / 66.04 x 66.04 cm |
| Adjustment Type | One-Handed Clutch |
| Mounting Thread | 5/8"-27 Male |
| Material | Aluminum, Steel |
| Finish | Black |
| Weight | 6.70 lb / 3039 g |
| Package Weight | 7.13 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39 x 4 x 4" |
Ultimate Support PRO-X-T Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ultimate Support PRO-X-T Overview
- 1Description
- 2Locking Tripod Base
- 3Quarter Turn Clutch
- 4Strong Materials
- 5Die-Cast Tripod Base
The black Pro-X-T Pro Series Extreme Standard Height Mic Stand from Ultimate Support features a locking mechanism that allows you to fold the tripod legs upward for quick and easy storage. The base is sturdy, secure, and built with die-cast aluminum legs combined with a powder-coated finish.
Additionally, the shaft's 1" diameter steel tubing is adjustable from 39.25 to 68.125" in height and is designed with a mic clutch that takes a quarter turn to adjust. The Pro-X-T Pro Series Extreme Standard Height Mic Stand is built with a 5/8" mounting thread and is offered as 20 times stronger than standard stands.
- Description
- Locking Tripod Base
- Quarter Turn Clutch
- Strong Materials
- Die-Cast Tripod Base
Ultimate Support PRO-X-T Specs
| Height | 39.25 to 68.125" / 99.70 to 173.04 cm |
| Collapsed Size | 39.25" / 99.70 cm |
| Column Diameter | 1" / 2.54 cm |
| Base Type | Tripod |
| Base Dimensions | 26 x 26" / 66.04 x 66.04 cm |
| Adjustment Type | One-Handed Clutch |
| Mounting Thread | 5/8"-27 Male |
| Material | Aluminum, Steel |
| Finish | Black |
| Weight | 6.70 lb / 3039 g |
| Package Weight | 7.13 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 39 x 4 x 4" |
Ultimate Support PRO-X-T Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.







