
Original: $47.46
-70%$47.46
$14.24The Story
Ulanzi MT-42 Overview
The MT-42 2-in-1 Selfie Stick and Mini Tripod with Ball Head from Ulanzi is a compact and versatile support for vlogging, web tutorials, teleconferencing, self-taping and shooting selfies with a compact camera. The stylish white MT-42 has a load capacity of 4.4 lb and can be extended to 17.3" yet folds to a compact 8.7" length to fit into a bag or large pocket. The legs spread out as a tabletop tripod base or snap together to form a selfie handle with a secure silicon grip.
The ball head is quickly adjustable with a single knob to control all positions, then lock securely in place. It features a 360° cold shoe for mounting accessories like microphones, small LED lights, and more.
- Legs fold to form silicone handle grip for selfie stick
- 4-section extension
- Compatible with smartphones with separately available holder
- Ball head accessory cold shoe rotates 360°
In the Box
- Ulanzi MT-42 2-in-1 Selfie Stick and Mini Tripod with Ball Head (White)
- Limited 1-Year Warranty
Ulanzi MT-42 Specs
| Head Type | Ball Head |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Friction Control | No |
| Independent Pan Lock | No |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 4.4Â lb / 2Â kg |
| Maximum Working Height | 17.3" / 44Â cm |
| Minimum Working Height | 8.7" / 22Â cm |
| Bubble Level | No |
| Dimensions | L: 8.7" / L: 22.0Â cm |
| Materials | Aluminum Alloy, Plastic |
| Weight | 6.0Â oz / 170Â g |
| Leg Positions | 1 Position |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 1 |
| Feet Features | Rubber |
| Center Column Sections | 4 |
| Package Weight | 0.495 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.5 x 3.1 x 1.6" |
Ulanzi MT-42 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Ulanzi MT-42 Overview
The MT-42 2-in-1 Selfie Stick and Mini Tripod with Ball Head from Ulanzi is a compact and versatile support for vlogging, web tutorials, teleconferencing, self-taping and shooting selfies with a compact camera. The stylish white MT-42 has a load capacity of 4.4 lb and can be extended to 17.3" yet folds to a compact 8.7" length to fit into a bag or large pocket. The legs spread out as a tabletop tripod base or snap together to form a selfie handle with a secure silicon grip.
The ball head is quickly adjustable with a single knob to control all positions, then lock securely in place. It features a 360° cold shoe for mounting accessories like microphones, small LED lights, and more.
- Legs fold to form silicone handle grip for selfie stick
- 4-section extension
- Compatible with smartphones with separately available holder
- Ball head accessory cold shoe rotates 360°
In the Box
- Ulanzi MT-42 2-in-1 Selfie Stick and Mini Tripod with Ball Head (White)
- Limited 1-Year Warranty
Ulanzi MT-42 Specs
| Head Type | Ball Head |
| Camera Mounting Screw | 1/4"-20 Male |
| Friction Control | No |
| Independent Pan Lock | No |
| Vertical Tilt | 90° |
| Panning Range | 360° |
| Load Capacity | 4.4Â lb / 2Â kg |
| Maximum Working Height | 17.3" / 44Â cm |
| Minimum Working Height | 8.7" / 22Â cm |
| Bubble Level | No |
| Dimensions | L: 8.7" / L: 22.0Â cm |
| Materials | Aluminum Alloy, Plastic |
| Weight | 6.0Â oz / 170Â g |
| Leg Positions | 1 Position |
| Independent Leg Spread | Yes |
| Leg Sections | 1 |
| Feet Features | Rubber |
| Center Column Sections | 4 |
| Package Weight | 0.495 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.5 x 3.1 x 1.6" |
Ulanzi MT-42 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.











