đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$101.87
Original: $339.56
-70%TURCK BC20-K40SR-VP4X2 Capacitive Proximity Sensor, Cylindrical, 20 mm, PNP, 10 Vdc to 65 Vdc, M16 Connector—
$339.56
$101.87The Story
This is a Capacitive Proximity Sensor, Cylindrical, 20 mm, PNP, 10 Vdc to 65 Vdc, M16 Connector product from TURCK with the model number BC20-K40SR-VP4X2
Product details
| Sensor Output | PNP |
| Sensing Range Max | 20mm |
| Supply Voltage DC Max | 65V |
| Thread Size - Metric | - |
| Product Range | - |
| Supply Voltage DC Min | 10V |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | BC20-K40SR-VP4X2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Capacitive Proximity Sensor, Cylindrical, 20 mm, PNP, 10 Vdc to 65 Vdc, M16 Connector product from TURCK with the model number BC20-K40SR-VP4X2
Product details
| Sensor Output | PNP |
| Sensing Range Max | 20mm |
| Supply Voltage DC Max | 65V |
| Thread Size - Metric | - |
| Product Range | - |
| Supply Voltage DC Min | 10V |
Other details
| Brand | TURCK |
| Part Number | BC20-K40SR-VP4X2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







