
Original: $47.45
-70%$47.45
$14.24The Story
- Screw terminal block
- Universal input AC input, full range
- Adjustable output voltage
- High operating temperature up to 70°C
- Low no load power consumption <0.5W up to 75 W units
- No internal fan up to 150W models
- Withstand 300VAC surge input for 5 seconds
Applications
Power Management
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Power Max | 35W |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage AC Max | 264V |
| Input Voltage AC Min | 90V |
| Product Range | TXM Series |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| Output Current - Output 4 | - |
| Output Voltage - Output 4 | - |
| Output Current - Output 1 | 2.4A |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TXM 035-115 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Screw terminal block
- Universal input AC input, full range
- Adjustable output voltage
- High operating temperature up to 70°C
- Low no load power consumption <0.5W up to 75 W units
- No internal fan up to 150W models
- Withstand 300VAC surge input for 5 seconds
Applications
Power Management
Product details
| Power Supply Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Power Max | 35W |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Input Voltage AC Max | 264V |
| Input Voltage AC Min | 90V |
| Product Range | TXM Series |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| Output Current - Output 4 | - |
| Output Voltage - Output 4 | - |
| Output Current - Output 1 | 2.4A |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TXM 035-115 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













