
Original: $13.86
-70%$13.86
$4.16The Story
- Up to 96% efficiency, no heat-sink required
- Pin compatible with LMxx linear regulators
- Short-circuit protection
- Excellent line/load regulation
- Low standby current
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management
Product details
| Output Power Max | 2.5W |
| Input Voltage DC Min | 4.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Depth | 11.5mm |
| Width | 7.6mm |
| Product Range | TSR-1 Series |
| Output Current Max | 1A |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Output Voltage Nom. | 2.5V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSR 1-2425 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Up to 96% efficiency, no heat-sink required
- Pin compatible with LMxx linear regulators
- Short-circuit protection
- Excellent line/load regulation
- Low standby current
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management
Product details
| Output Power Max | 2.5W |
| Input Voltage DC Min | 4.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Depth | 11.5mm |
| Width | 7.6mm |
| Product Range | TSR-1 Series |
| Output Current Max | 1A |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Output Voltage Nom. | 2.5V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSR 1-2425 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











