
Original: $38.19
-70%$38.19
$11.46The Story
- Highest power density
- Full SMD design
- High efficiency up to 88%
- Indefinite short-circuit protection
- 1500VDC I/O Isolation
- Remote on/off control
- -40 to +71�C Operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 6W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 21.8mm |
| Width | 9.1mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 9V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 666mA |
| Height | 11.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 6-2419WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Highest power density
- Full SMD design
- High efficiency up to 88%
- Indefinite short-circuit protection
- 1500VDC I/O Isolation
- Remote on/off control
- -40 to +71�C Operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 6W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 21.8mm |
| Width | 9.1mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 9V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 666mA |
| Height | 11.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 6-2419WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











