
Original: $45.47
-70%$45.47
$13.64The Story
Product details
| Power Supply Applications | Railway |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 500mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TMR 6WIR Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 9.6mm |
| Height | 11.2mm |
| Depth | 21.8mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 6-2412WIR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Power Supply Applications | Railway |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 500mA |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TMR 6WIR Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 9.6mm |
| Height | 11.2mm |
| Depth | 21.8mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 6-2412WIR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











