
Original: $33.85
-70%$33.85
$10.15The Story
- 1500VDC I/O Isolation
- High efficiency up to 85%
- Short-circuit protection
- Remote on/off control
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 100mA |
| Depth | 21.8mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | TMR 3 Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 100mA |
| Height | 11.1mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 3-2423 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 1500VDC I/O Isolation
- High efficiency up to 85%
- Short-circuit protection
- Remote on/off control
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 100mA |
| Depth | 21.8mm |
| Width | 9.2mm |
| Product Range | TMR 3 Series |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 100mA |
| Height | 11.1mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMR 3-2423 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











