
Original: $10.66
-70%$10.66
$3.20The Story
- Fully SMD design
- 1000VDC I/O Isolation
- High efficiency up to 83%
- Industry standard pinout
- 100% Burn-in (8h)
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management
- :
- 2W
- :
- 21.6V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 19.5mm
- :
- 7.5mm
- :
- -
- :
- SIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 12V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 26.4V
- :
- 165mA
- :
- 10.2mm
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 7.5mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| Output Current - Output 1 | 165mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMH 2412S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Fully SMD design
- 1000VDC I/O Isolation
- High efficiency up to 83%
- Industry standard pinout
- 100% Burn-in (8h)
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Power Management
- :
- 2W
- :
- 21.6V
- :
- Through Hole
- :
- -
- :
- -
- :
- 19.5mm
- :
- 7.5mm
- :
- -
- :
- SIP
- :
- -
- :
- -
- :
- 12V
- :
- -
- :
- 1 Output
- :
- Fixed
- :
- 26.4V
- :
- 165mA
- :
- 10.2mm
Product details
| Output Power Max | 2W |
| Input Voltage DC Min | 21.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 19.5mm |
| Width | 7.5mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | SIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 26.4V |
| Output Current - Output 1 | 165mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMH 2412S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











