đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$28.52
Original: $95.07
-70%TRACOPOWER TMDC 20-2412 DC/DC Converter, Fixed, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 12 V—
$95.07
$28.52The Story
This is a DC/DC Converter, Fixed, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 12 V product from TRACOPOWER with the model number TMDC 20-2412
Product details
| Output Power Max | 20W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Product Range | TMDC 20 Series |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 1.67A |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMDC 20-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a DC/DC Converter, Fixed, 1 Output, 9 V, 36 V, 20 W, 12 V product from TRACOPOWER with the model number TMDC 20-2412
Product details
| Output Power Max | 20W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | DIN Rail |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Product Range | TMDC 20 Series |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 1.67A |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TMDC 20-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











