
Original: $52.65
-70%$52.65
$15.79The Story
Product details
| Output Power Max | 5W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 33.4mm |
| Width | 20.6mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 420mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TES 5-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Output Power Max | 5W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 33.4mm |
| Width | 20.6mm |
| Product Range | - |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 420mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TES 5-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











