
Original: $60.53
-70%$60.53
$18.16The Story
- High efficiency up to 88%
- Thermal shock and vibration resistant according EN 61373
- No minimum load required
- Remote on/off
- Under-voltage lockout circuit
- Shielded metal case with insulated base plate
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Wireless, Test & Measurement, Industrial
Product details
| Output Power Max | 8W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 333mA |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.8mm |
| Product Range | TEN 8WI Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 333mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 8-2422WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- High efficiency up to 88%
- Thermal shock and vibration resistant according EN 61373
- No minimum load required
- Remote on/off
- Under-voltage lockout circuit
- Shielded metal case with insulated base plate
- -40 to +85°C Operating temperature range
Applications
Wireless, Test & Measurement, Industrial
Product details
| Output Power Max | 8W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | -12V |
| Output Current - Output 2 | 333mA |
| Depth | 32mm |
| Width | 20.8mm |
| Product Range | TEN 8WI Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 2 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 333mA |
| Height | 10.2mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 8-2422WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











