đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$12.46
Original: $41.52
-70%TRACOPOWER TEN 5-1223 Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 6 W, 15 V, 200 mA, -15 V, 200 mA—
$41.52
$12.46The Story
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 6 W, 15 V, 200 mA, -15 V, 200 mA product from TRACOPOWER with the model number TEN 5-1223
Product details
| No. of Outputs | 2 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 1 | 200mA |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 200mA |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TEN 5 Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 18V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Width | 20mm |
| Height | 10mm |
| Depth | 32mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 5-1223 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 2 Output, 6 W, 15 V, 200 mA, -15 V, 200 mA product from TRACOPOWER with the model number TEN 5-1223
Product details
| No. of Outputs | 2 Output |
| Output Power Max | 6W |
| Output Voltage - Output 1 | 15V |
| Output Current - Output 1 | 200mA |
| Output Voltage - Output 2 | -15V |
| Output Current - Output 2 | 200mA |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TEN 5 Series |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| Input Voltage DC Max | 18V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Width | 20mm |
| Height | 10mm |
| Depth | 32mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 5-1223 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











