Original: $91.30
-70%$91.30
$27.39The Story
- Very high efficiency up to 89%
- Remote on/off
- Continuous short-circuit protection
- Overvoltage protection
- 1500VDC I/O Isolation
- Input filter meets EN 55022, class A and FCC, level A without external components
- -40 to +85�C Extended operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 25W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 50.8mm |
| Width | 40.6mm |
| Product Range | TEN 25 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 5A |
| Height | 9.5mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 25-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Very high efficiency up to 89%
- Remote on/off
- Continuous short-circuit protection
- Overvoltage protection
- 1500VDC I/O Isolation
- Input filter meets EN 55022, class A and FCC, level A without external components
- -40 to +85�C Extended operating temperature range
Applications
Power Management, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Output Power Max | 25W |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 50.8mm |
| Width | 40.6mm |
| Product Range | TEN 25 Series |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| Approvals & Standards | CSA, IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 5A |
| Height | 9.5mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 25-2411 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











