
Original: $86.42
-70%$86.42
$25.93The Story
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 20W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 4A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TEN20WIN Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 25.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 50.8mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 20-4811WIN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 20W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 4A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | TEN20WIN Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 25.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 50.8mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TEN 20-4811WIN |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











