
Original: $53.37
-70%$53.37
$16.01The Story
- Fully regulated outputs
- Low ripple and noise
- No minimum load required
- Fully RoHS compliant
- 1600VDC I/O isolation
Applications
Communications & Networking, Sensing & Instrumentation, Consumer Electronics, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 18.9mm |
| Width | 12.8mm |
| Product Range | TDR 3WI Series |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 600mA |
| Height | 8.7mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TDR 3-2411WISM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Fully regulated outputs
- Low ripple and noise
- No minimum load required
- Fully RoHS compliant
- 1600VDC I/O isolation
Applications
Communications & Networking, Sensing & Instrumentation, Consumer Electronics, Industrial
Product details
| Output Power Max | 3W |
| Input Voltage DC Min | 9V |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Depth | 18.9mm |
| Width | 12.8mm |
| Product Range | TDR 3WI Series |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Approvals & Standards | IEC, UL |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 3 | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| Output Current - Output 1 | 600mA |
| Height | 8.7mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TDR 3-2411WISM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











