
Original: $11.77
-70%$11.77
$3.53The Story
- Resistant to virtually all corrosive chemicals
- Protection against corrosion/contaminations
- -65 to 250�C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Sleeving Material | PTFE (Polytetrafluoroethylene) |
| Sleeving / Tubing Type | Protective |
| Internal Diameter | 1.47mm |
| Length - Imperial | 16.4ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Natural |
| Length - Metric | 5m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | STFE 16 CLR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Resistant to virtually all corrosive chemicals
- Protection against corrosion/contaminations
- -65 to 250�C Operating temperature range
Applications
Industrial
Product details
| Sleeving Material | PTFE (Polytetrafluoroethylene) |
| Sleeving / Tubing Type | Protective |
| Internal Diameter | 1.47mm |
| Length - Imperial | 16.4ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Natural |
| Length - Metric | 5m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | STFE 16 CLR |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









