
Original: $162.12
-70%$162.12
$48.64The Story
- 20kV/mm Minimum electric strength
- 1.35 Maximum specific gravity
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Length - Metric | 75m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.248" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.499" |
| Length - Imperial | 246ft |
| I.D. Supplied - Metric | 12.7mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6.3mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | SP127/RL/CLEAR |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 20kV/mm Minimum electric strength
- 1.35 Maximum specific gravity
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Length - Metric | 75m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.248" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.499" |
| Length - Imperial | 246ft |
| I.D. Supplied - Metric | 12.7mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6.3mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | SP127/RL/CLEAR |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









