đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.22
Original: $0.73
-70%PRO Power PP002720 Heat Shrink Tubing 2:1 0.04 " 1.1 mm Transparent 3.9 ft 1.2 m—
$0.73
$0.22The Story
This is a PP002720 Heat Shrink Tubing , 2:1, 0.04 ", 1.1 mm, Transparent, 3.9 ft, 1.2 m product from PRO POWER with the model number PP002720
Product details
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.04" |
| I.D. Supplied - Metric | 1.1mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
| Length - Imperial | 3.9ft |
| Length - Metric | 1.2m |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.02" |
| I.D. Recovered Max - Metric | 0.5mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | Crosslinked PO (Polyolefin) |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PP002720 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a PP002720 Heat Shrink Tubing , 2:1, 0.04 ", 1.1 mm, Transparent, 3.9 ft, 1.2 m product from PRO POWER with the model number PP002720
Product details
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.04" |
| I.D. Supplied - Metric | 1.1mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Transparent |
| Length - Imperial | 3.9ft |
| Length - Metric | 1.2m |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.02" |
| I.D. Recovered Max - Metric | 0.5mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | Crosslinked PO (Polyolefin) |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PP002720 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









