
Original: $72.10
-70%$72.10
$21.63The Story
- Expanded up to 1:3 ratios
- 100000psi Tensile strength
- 250�C Melting point
- -50 to 150�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 19.1mm |
| Length - Imperial | 82ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 25m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PBTAMFR190BK25C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Expanded up to 1:3 ratios
- 100000psi Tensile strength
- 250�C Melting point
- -50 to 150�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 19.1mm |
| Length - Imperial | 82ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 25m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PBTAMFR190BK25C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









