
Original: $66.12
-70%$66.12
$19.84The Story
- Easy to place over cables
- Self-extinguishing
- 144 Number of yarns
- 250�C Melting point
- -60 to 160�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Sleeving Material | Nylon (Polyamide) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 12mm |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PA6612BK50C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Easy to place over cables
- Self-extinguishing
- 144 Number of yarns
- 250�C Melting point
- -60 to 160�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Sleeving Material | Nylon (Polyamide) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 12mm |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | PA6612BK50C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









