
Original: $983.83
-70%$983.83
$295.15The Story
- High radiation resistance
- Light-weight
- Heat resistance up to 371�C
- High abrasion and flexibility
- Maintains its properties in hostile environments
- -55 to 245�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Sleeving Material | Poly-Aramid |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 20mm |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Olive |
| Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | NOMEX15OEDB50R |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- High radiation resistance
- Light-weight
- Heat resistance up to 371�C
- High abrasion and flexibility
- Maintains its properties in hostile environments
- -55 to 245�C Operating temperature range
Applications
Safety, Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Sleeving Material | Poly-Aramid |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 20mm |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Olive |
| Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | NOMEX15OEDB50R |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









