đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$10.89
Original: $36.31
-70%PRO POWER FPS-032-6014-BLK HEAT SHRINK TUBING, 12.7MM ID, PO, BLACK, PK OF 14 6" (152.4MM) PCS—
$36.31
$10.89The Story
This is a HEAT SHRINK TUBING, 12.7MM ID, PO, BLACK, PK OF 14 6" (152.4MM) PCS product from PRO POWER with the model number FPS-032-6014-BLK
Product details
| I.D. Supplied - Metric | 12.7mm |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.5" |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
| Length - Imperial | 6" |
| Length - Metric | 152.4mm |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6.35mm |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.25" |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Product Range | FPS Series |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | FPS-032-6014-BLK |
| Quantity | Pack of 14 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a HEAT SHRINK TUBING, 12.7MM ID, PO, BLACK, PK OF 14 6" (152.4MM) PCS product from PRO POWER with the model number FPS-032-6014-BLK
Product details
| I.D. Supplied - Metric | 12.7mm |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.5" |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
| Length - Imperial | 6" |
| Length - Metric | 152.4mm |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6.35mm |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.25" |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Product Range | FPS Series |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | FPS-032-6014-BLK |
| Quantity | Pack of 14 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









