đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$53.64
Original: $178.79
-70%PRO Power BSFR-032 50M Sleeving Braided PE (Polyester) Black 32 mm 50 m 164 ft—
$178.79
$53.64The Story
- Covers cables, wire harnesses, tubes & industrial hoses where good mechanical protection is required
- Open weave construction allows for easy installation
- Durable abrasion resistance
- Flame retardant
- UL approved
- Melt point: 240?10?C
- Operating temperature: -50?C to +150?C
- Diameter: 32mm
- Length: 50m
Product details
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving Colour | Black |
| Internal Diameter | 32mm |
| Length - Metric | 50m |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | BSFR-032 50M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
- Covers cables, wire harnesses, tubes & industrial hoses where good mechanical protection is required
- Open weave construction allows for easy installation
- Durable abrasion resistance
- Flame retardant
- UL approved
- Melt point: 240?10?C
- Operating temperature: -50?C to +150?C
- Diameter: 32mm
- Length: 50m
Product details
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving Colour | Black |
| Internal Diameter | 32mm |
| Length - Metric | 50m |
| Length - Imperial | 164ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | BSFR-032 50M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









