đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$17.54
Original: $58.47
-70%PRO Power BSFR-006 100M Sleeving Braided PE (Polyester) Black 6 mm 100 m 328 ft—
$58.47
$17.54The Story
- Covers cables, wire harnesses, tubes & industrial hoses where good mechanical protection is required
- Open weave construction allows for easy installation
- Durable abrasion resistance
- Flame retardant
- UL approved
- Melt point: 240±10°C
- Operating temperature: -50°C to +150°C
- Diameter: 6mm
- Length: 100m
Product details
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving Colour | Black |
| Internal Diameter | 6mm |
| Length - Metric | 100m |
| Length - Imperial | 328ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | BSFR-006 100M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Covers cables, wire harnesses, tubes & industrial hoses where good mechanical protection is required
- Open weave construction allows for easy installation
- Durable abrasion resistance
- Flame retardant
- UL approved
- Melt point: 240±10°C
- Operating temperature: -50°C to +150°C
- Diameter: 6mm
- Length: 100m
Product details
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Sleeving Material | PE (Polyester) |
| Sleeving Colour | Black |
| Internal Diameter | 6mm |
| Length - Metric | 100m |
| Length - Imperial | 328ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | BSFR-006 100M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









