
Original: $4.07
-70%$4.07
$1.22The Story
- Particularly used for flexible cables in handheld equipment and moving machine parts
- Fitted with locknut and washer
- IP68 Rated
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | NBR (Nitrile Butadiene Rubber), Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Gland Colour | Black |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PELB0239 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Particularly used for flexible cables in handheld equipment and moving machine parts
- Fitted with locknut and washer
- IP68 Rated
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | NBR (Nitrile Butadiene Rubber), Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Gland Colour | Black |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PELB0239 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









