
Original: $3.67
-70%$3.67
$1.10The Story
- Good heat resistance
- UL Flammability to 94V-2
- Supplied in a pack of 100
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 200mm |
| Cable Tie Width | 3.6mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 53mm |
| Minimum Loop Tensile Strength | 40lb |
| Cable Tie Type | Non-Releasable |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PEL01492 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Good heat resistance
- UL Flammability to 94V-2
- Supplied in a pack of 100
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 200mm |
| Cable Tie Width | 3.6mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 53mm |
| Minimum Loop Tensile Strength | 40lb |
| Cable Tie Type | Non-Releasable |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PEL01492 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











