đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$0.77
Original: $2.57
-70%PRO Elec PEL01490 Cable Tie Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) Natural 150 mm 3.6 35 40 lb—
$2.57
$0.77The Story
Cable ties suitable for bundling cable as well as a multitude of other applications.
- Good heat resistance
- UL Flammability to 94V-2
- Supplied in a pack of 100
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 150mm |
| Cable Tie Width | 3.6mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 35mm |
| Minimum Loop Tensile Strength | 40lb |
| Cable Tie Type | Non-Releasable |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PEL01490 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Cable ties suitable for bundling cable as well as a multitude of other applications.
- Good heat resistance
- UL Flammability to 94V-2
- Supplied in a pack of 100
Product details
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) |
| Cable Tie Colour | Natural |
| Cable Tie Length | 150mm |
| Cable Tie Width | 3.6mm |
| Cable Bundle Diameter Max | 35mm |
| Minimum Loop Tensile Strength | 40lb |
| Cable Tie Type | Non-Releasable |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO ELEC |
| Part Number | PEL01490 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











